Достапни линкови

Партиите го честитаа членството на Северна Македонија во НАТО


Брисел- македонското знаме пред седиштето на НАТО,30.03.2020

Владејачката СДСМ денеска преку соопштение оценува дека подигнувањето на македонското знаме пред седиштето на НАТО во Брисел е„историски момент за сите наши граѓани“.

„Обезбедена е нашата иднина, загарантиран е територијалниот интегритет и суверенитет на Северна Македонија, а тоа значи сигурни и безбедни граници и мир во државата. Пред нас е да се избориме со здравствените и економски предизвици од коронавирусот, а потоа продолжуваме уште позасилено со европската агенда“, наведуваат од СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ, пак, во соопштението наведува дека „на сите граѓани на Република Македонија и им го честита членството во НАТО, што преставува остварување на стратешката определба и е резултат на исполнети реформи и вложен макотрпен труд на многу генерации претходно.

„НАТО преставува нашиот заеднички бедем и организација каде Македонија може да ги реализира нејзините стратешки интереси“, наведуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Денеска македонското знаме беше кренато пред седиштето на НАТО во Брисел, на церемонија со која се означи официјалното пристапувањето на земјава во Северноатлантската алијанса.

XS
SM
MD
LG