Достапни линкови

Вучиќ: во Србија е можен и 24 часовен полициски час


Белград

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави во неделата вечер дека е подготвен да воведе забрана за патување од дваесет и четири часа доколку однесувањето на луѓето не се промени.

„Немате право да ги загрозувате другите луѓе, вие мора да бидете одговорни и ако воведеме полициски час од 24 часа. Тоа значи дека нема да има живот на улица, нема одење во продавница“, рече Вучиќ за ТВ Прва.

Вучиќ најави масовно тестирање, кинеска медицина и високи казни како нови мерки против коронавирусот

Тој додаде дека Србија ќе ја надмине здравствената криза предизвикана од коронавирусот за помалку од два месеца, под услов граѓаните да дејствуваат на дисциплиниран начин и во согласност со одлуките на српската влада.

XS
SM
MD
LG