Достапни линкови

САД со можни 200.000 починати од коронавирус?


Ентони Фаучи

Бројот на смртни случаи во Соединетите држави од новиот коронавирус би можел да достигне 200.000, предупреди највисокиот владин експерт за заразни болести. Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и заразни болести, во интервју за Си-Ен-Ен изјави дека пандемијата може да предизвика меѓу 100.000 и 200.000 смртни случаи и милиони заразени во Соединетите држави.

Трамп одлучи да не го стави Њујорк под карантин

Заклучно со вчера во САД има повеќе од 125.000 случаи на КОВИД-19 - најмногу во светот - со 2.201 смртни случаи. Во светот бројот на починати е скоро 33,000 со околу две третини регистрирани во Европа.

XS
SM
MD
LG