Достапни линкови

Се забрзува ширењето на коронавирусот, САД со најмногу заразени


САД.Човек кој носи маска

Глобалното ширење на коронавирусот денеска се забрза со тоа што САД ги надминаа Кина и Италија како земја со најмногу потврдени случаи.

Американскиот претседател Доналд Трамп имаше телефонски разговарал со неговиот кинески колега Си Џинпинг за пандемијата на коронавирус кој му рекол дека може да се смета на поддршка на Пекинг во битката против вирусот.

Соединетите држави сега имаат најмногу случаи на заболени од коронавирусот од која било земја, со 86.012 заразени и 1.301 смртни случаи додека болниците во Њујорк и Њу Орлеанс, се борат да се справат со бранот на пациенти. Њујорк стана епицентарот на вирусот во САД, со скоро половина од вкупниот број на заразени и околу една третина од вкупните смртни случаи.

Центарот за следење на универзитетот „Џонсон Хопкинс“ соопшти дека повеќе од 551,000 случаи се заразени на светско ниво денеска што претставува зголемување за 60.000 заразени во изминатите 24 часа, или околу 10 проценти. Во соопштението се наведува дека околу 25.000 луѓе починале од вирусот ширум светот. Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебреизус предупреди дека ширењето на пандемијата е „забрзано со експоненцијална стапка“.

XS
SM
MD
LG