Достапни линкови

Масовното тестирање во Германија ја држи ниска смртноста од коронавирусот


Германија- доктори примаат инструкции за користење на респираторен систем на интензивна нега

Германија тестирала повеќе од 500 000 луѓе за коронавирусот минатата недела рече Кристијан Дростен, директор на Институтот за вирологија во берлинската болница. Тој денеска нагласи дека раното откривање е клучно за намалување на смртноста од вирусот. Во Германија има околу 36 000 потврдени случаи на коронавирус, бројка што е меѓу повисоките во Европа, но во државата нема толку голема смртност како во Италија и во Шпанија. Од коронавирусот досега во таа земја починаа 198 луѓе. Германија има 83 милиони луѓе, а смртноста од вирусот е 0,54 отсто. Во Италија, пак, смртноста е десет отсто, во Шпанија 7,3 отсто, а во Франција 5,2 отсто.

XS
SM
MD
LG