Достапни линкови

Спасовски: Се подготвува план за враќање на граѓаните затекнати во странство


Техничкиот премиер Оливер Спасовски.

Ќе се подготви посебен план за хуманитарни летови за граѓаните кои се затекнати во други држави, но по враќањето во земјава ќе треба да поминат соодветен број денови во карантин, информираше вечерва премиерот Оливер Спасовски на преку Фејсбук, пренесува МИА.

Спасовски наведува дека одлуката е донесена на денешена владина седница, на која ја разгледале информацијата на Министерството за надворешни работи за бројот на македоснки државјани кои се затекнати во други држави.

„За да им се обезбеди можност да се вратат во земјава, ќе се подготви посебен план за хуманитарни летови, а нивната законска обврска ќе биде кога ќе се вратат да прифатат дека ќе мора да поминат соодветен број денови во карантнски услови за нивна безбедност и на сите останати граѓани“, вели Спасовски.

Тој додава дека Министерството за внатрешни работи, Армијата и Министерството за одбрана се задолжени да подготват план и анализа за евентуално воведување на многу порестриктивни мерки за движењето на граѓаните.

XS
SM
MD
LG