Достапни линкови

Косовската Влада делумно ги укина таксите кон Србија и БиХ


Косовскиот премиер Албин Курти.

Владата на Косово предводена од премиерот Албин Курти донесе одлука за делумно укинување на таксите од 100 проценти на суровински производи од Србија и од Босна и Хереговина, потврдија за РСЕ од Кабинетот на Курти.

Претходно, коалициониот партнер на Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) во Собранието достави барање за закажување седница за гласање на недоверба на косовската влада.

Претседателот на ДСК Иса Мустафа денеска побара од Курти во целост да ги укине таксите, да ја повлече одлуката за смена на нивниот министер за полиција и да се извини на ДСК за таквата одлука.

Со оглед дека Курти остана на претходниот став, ДСК официјално ја покрена постапката за гласање на недоверба.

XS
SM
MD
LG