Достапни линкови

Во Хрватска нови 15 заразени од Ковид-19


Клиничниот центар Дубрава во Загреб.

Од утринава во Хрватска нови 15 лица се заразени од коронавирусот Ковид-19, со што вкупниот број на заразени е 128, додека пет лица се излечени, изјави раководителката на Кризниот персонал на Министерството за здравство Маја Грба Бујевиќ.

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје Крунослав Цапак изјави дека покрај трите лаборатории во кои веќе се вршат тестирања на коронавирус, од денеска работи и лабораторијата во Осијек.

Владата се откажува од купување на затитни маски, бидејќи денеска треба да биде реализирана донацијата на шеикот од Абу Даби од 11.5 тони медицински материјали, главно маски за лице.

XS
SM
MD
LG