Достапни линкови

ОН: Милиони може да умрат ако не бидеме солидарни


Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш,

Милиони луѓе би можеле да умрат од новиот коронавирус, особено во сиромашните земји, доколку не им се помогне, предупреди денеска генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, апелирајќи за координиран глобален одговор на пандемијата.

„Ако дозволиме вирусот да се шири како шумски пожар - особено во најранливите региони во светот - тоа би убило милиони луѓе“, рече Гутереш кој дополни дека „глобалната солидарност не е само морален императив, туку дека таа е во интерес на сите“.

Гутереш истакна дека има потреба од координиран глобален одговор за да се спречи „здравствена катастрофа“, во која веќе починаа 9000 луѓе, а заразени се над 217.500 ширум светот.

„Богатите држави не треба да бидат убедени дека треба да се справат само со сопствените граѓани. Мојот многу силен апел до Г20 е да имаат посебна загриженост за африканските земји и другите земји во развој" изјави Гутереш.

Во однос на поддршката за глобалната економија, Гутереш рече дека фокусот треба да биде на помагање на најранливите: работници со ниски приходи и мали и средни бизниси.

„Тоа значи поддршка на плати, осигурување, социјална заштита, спречување на банкрот и губење на работни места“, рече тој.

Потребни се финансиски средства за поддршка на земјите во неволја, рече тој, додавајќи дека ММФ, Светската банка и другите меѓународни институции имаат клучна улога.

XS
SM
MD
LG