Достапни линкови

Во Скопје од следната недела пунктови за тестирање на корона


Илустрација. Луѓе со заштитни маски, Скопје, март 2020 година

Од следната недела ќе треба да почнат со работа пунктови за тестирање во рамки на Здравствениот дом во Скопје за да се опфатат поголем број граѓани со оглед на тоа што веќе има локална трансмисија во градот,
истакна министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

" Целта е да се стигне до сите првични контакти затоа што тоа се најризичните луѓе кои можат да се во највисок процент заразени и да ја шират заразата. Тоа ќе биде целта и на дополнителното тестирање кое сакаме да го почнеме оо почетокот на следната недела.
Значи да се прошири на дел од асимтоматските пациенти кои се во најризичните групи. Затоа е многу важна свеста на граѓаните посебно на оние кои биле во контакт или оние кои знаат дека можеби се во ризична група, нагласи Филипче.

XS
SM
MD
LG