Достапни линкови

Пленковиќ реизбран за претседател на ХДЗ


Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ е реизбран за претседател на владеачката Хрватска демократска заедница (ХДЗ). Пленковиќ освои 82 отсто од гласовите, а неговиот противкандидат Миро Ковач 18 отсто. За потпретседател на ХДЗ е избран Томо Медвед.

Пленковиќ изјави дека верува дека новото раководство на партијата успешно ќе ја предводи неа и членството до победа на парламентарните избори.

XS
SM
MD
LG