Достапни линкови

Фон дер Лајен: ЕУ ќе го поддржи стопанството погодено од коронавирусот


Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека ЕУ ќе ги искористи сите инструменти кои и се на располагање за да ги поддржи стопанствата на земјите погодени со коронавирусот. Таа најави дека за таа цел ќе биде формиран специјален фонд за одговор на епидемијата. „Фиксните насоки ќе бидат донесени до крајот на неделата“, рече Фон дер Лајен по ванредната видео конференција на евролидерите посветена на мерките за справување со новиот вид коронавирус.

XS
SM
MD
LG