Достапни линкови

СДСМ ги избра кандидатите за пратеничките листи


Претседателот на СДСМ Зоран Заев

СДСМ вечерва ги објави носителите на листите и кандидатите за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори кои ќе се одржат на 12 април.

Носители на листата во првата изборна единица се министерот за надворешни работи Никола Димитров и вицепремиерката и поранешна министерка за труд и социјална политика Мила Царовска.
Во втората изборна единица носител на листата е техничкиот премиер Оливер Спасовски а второто место и е доделено на Сања Лукаревска, директорката на Управата за јавни приходи (УЈП).

Носител на листата во третата изборна единица е генералниот секретар на партијата, Љупчо Николовски а второто место е за Јагода Шахпаска.

Претседателот на партијата Зоран Заев е носител на листата во четвртата изборна единица, а второто место на пратеничката листа е доделено на коалициските партнери односно на Соња Мираковска.

Во петата изборна единица носител на листата е вицепремиерот и министер за одбрана Радмила Шеќеринска а нејзин тандем е координаторот на пратеничката група- Јован Митрески. Во шестата изборна единица носител ќе биде Билал Касами лидерот на БЕСА, а негов тандем е Фаница Николовска.

Како што е познато претходно СДСМ најавија дека за овие избори на листите ќе има тандем односно двајца носители и во сите единици ќе бидат маж и жена.

Кандидатите со кои СДСМ ќе настапуваат на претстојните предвремени парламентарни избори беа објавени , по состанокот на двете највисоки патриски тела Извршниот и Централниот одбор.

СДСМ вечерва го објави и слоганот со кој ќе настапува на изборите и тој ќе гласи: Можеме! Уште повеќе. Уште подобро!

На Конгресот на партијата без презентирани и пет столбови на кои ќе се темели изборната програма на СДСМ.

XS
SM
MD
LG