Достапни линкови

Италија ги прошири мерките за карантин на целата територија


За да го спречи ширењето на вирусот корона, Италија ги прошири строгите мерки за карантин, вклучувајќи и забрана на јавни собири, низ целата земја.

Премиерот на Италија, Џузепе Конте рече дека мерките, кои влегуваат во сила од утре, се неопходни за одбрана на најслабите членови на заедницата.


Конте на прес-конференција изјави дека мерките воведени пред два дена на северот на земјата, каде има најмногу заразени со вирусот, веќе не се доволни и ќе треба да се прошират на целата земја.

„Останете дома“, рече Конте.

Премиерот на Италија, исто така, рече дека училиштата како и универзитетите низ целата земја ќе бидат затворени до 3 април, пренесува Ројтерс.

Ограничувањата за движење вклучуваат забрана на сите јавни собири и спречување на секакво движење освен одење на работа и вонредни состојби.

Сите спортски настани се откажани.

Мерките, кои ќе стапат во сила од утре изутрина, се слични на мерките донесени за територијата на Ломбардија и 14-те италијански провинции. Мерките вклучуваат затворање на кина, театри, музеи, пабови, базени и слични места.

Најголем број на заразени лица надвор од Кина, која има над 80.700 пациенти, е Италија со 1.172.

Од инфекција со коронарна вирус, во оваа земја починаа 463 лица.

XS
SM
MD
LG