Достапни линкови

Обвинетите за организирање на 27 април велат дека се невини


Обвинетите Миле Јанакиески, Спиро Ристовски, Трајко Вељаноски и Владимир Атанасовски на прво рочиште од судењето за 27 април

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска се одржа судењето за организаторите на насилствата во Собранието од 27 април 2017 година. со што завршија воведните зборови на обвинителството, обвинетите и нивните адвокати.

Следното рочиште е закажано на 17 март.

Поранешниот министер, Миле Јанакиески кој е обвинет и за организација на „крвавиот четврток“ во воведните зборови пред судот порача дека е убеден дека ќе ја докаже својата невиност и го цитираше поранешниот американски претеседател, Барак Обама, „Ако чекориш по патот на правдата, ќе дојдеш до правната цел“.

Тој изјави дека жали што сите осомничени не се тука, алудирајќи на поранешниот премиер, Никола Груевски кој е обвинет во овој случај.

"Жалам што сите осомничени не се тука, но јас сум тука и веќе 16 месеци сум во притвор. Исправен сум пред овој суд затоа што сум убеден дека ќе ја докажам мојата невиност", рече Јанакиевски.

Тој денеска го оспоруваше исказот на обвинетиот во првиот случај за упадот во Собрание, Александар Василевски-Нинџа и како и другите обвинети рече дека цело обвинение се базира на „лажна“ изјава на Нинџа.

Тој го повика обвинителот Љубомир Јовески да го повлече обвинението и да отвори нова истрага.

Поранешниот претседател на Собранието Вељаноски рече дека обвинението против него е неиздржано, политички нарачано од се' уште актуелната власт и дека смешно е за непочитување на Деловник да се бара кривична одговорност.

Инаку на првото рочиште за организаторите на насилствата во Собранието одржано на 26 февруари, обвинетите Трајко Велјановски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиевски и Владимир Атанасовски, се изјасника дека не се винови за кривичното дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедност”

Обвинителката Рускоска, пак, тврди дека ќе докаже оти обвинетите изготвиле план со намера за загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата со акти на насилство за да спречат мирно примопредавање на власта, што резултира со насилствата на 27 април 2017 година.

XS
SM
MD
LG