Достапни линкови

СЗО:Заканата од пандемија на коронавирус стана реалнаСветската здравствена организација денеска предупреди дека заканата новиот смртоносен коронавирус да стане пандемија стана реална, но наведе дека вирусот сè уште може да се контролира.

„Заканата од пандемија стана многу реална“, изјави денеска шефот на СЗО, Тедрос Аданом Габриезус. Меѓутоа тој потенцираше дека „тоа би било првата пандемија во историјата што може да се контролира " додавајќи дека "не сме на милост и немилост на вирусот“.

Повеќе од 110.000 луѓе ширум светот се заразени со вирусот на корона, а 3.892 луѓе починаа.

Освен Кина, каде за прв пат се појави вирусот, 105 држави ширум светот имаат пријавено случаи на инфекција.
Најголем број на заразени лица надвор од Кина, со повеќе од 80.000 пациенти, во Јужна Кореја се 7.478, во Италија 7.375 и во Иран 7.161.
Бројот на загинати е најголем во Кина, со 3.008 мртви, а во Италија загинале 366 лица со вирусот корона.
Босна и Херцеговина има четири потврдени случаи, Македонија три, Албанија четири, Србија два, Словенија 16, Хрватска 12.
Препораки на Светската здравствена организација за спречување на ширење на инфекција се редовно миење на рацете, покривање на устата и носот за време на кашлање и кивање, темелно готвење на месо и јајца, избегнување на близок контакт со лица кои покажуваат симптоми на респираторни заболувања, како што се кашлање и кивање.

XS
SM
MD
LG