Достапни линкови

Судење за соборувањето на малезискиот авион во Украина


Игор Гиркин

Во Холандија денеска започнува судскиот процес за соборувањето на малезискиот авион во источна Украина во 2014 година. За падот на авионот се обвинети тројца Руси и еден украински државјанин. При падот на авионот, на територијата контролирана од сепаратистите, загинаа 298 патници и членови на екипажот. Осомничен се руските државјани Игор Гиркин, Сергеј Дубински и Олег Пулатов, како и украинскиот државјанин Леонид Карченко. Тие се товарат за убиство на патниците и екипажот на летот МХ17 на „Малезија Ерлајнс“, кој леташе од Амстердам кон Куала Лумпур. Осомничените беа на високи позиции во сепаратистичкиот регион, кој е поддржан од Русија. Сепаратистите се борат со украинските владини сили во источна Украина од пролетта 2014 година. Повеќето од жртвите биле Холанѓани, меѓу загинатите имало и 43 Малезијци и 38 Австралијци.

XS
SM
MD
LG