Достапни линкови

Пратениците изгласаа распуштање на Собранието


Собрание на РСМ.

Собранието на Република Северна Македонија денеска се распушти со 108 гласа „за“, без против и воздржани, со што е отворен патот на 12 Април да се одржат предвремени парламентарни избори.

Овие избори се последица на недобивањето на датум за преговори од ЕУ во Октомври минатата година. Незадоволството во јавноста беше големо затоа што земјата го смени името со договорот со Грција што беше услов за преговори но поради француското барање за нова методологија за проширување на Унијата Северна Македонија и Албанија не добија зелено светло за преговори.

Пред распуштањето на Парламентот, законодавците го донесоа Законот за Јавно Обвинителство кој е неофицијален услов за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во Европската Унија.

XS
SM
MD
LG