Достапни линкови

САД со нови обвиненија за кинескиот гигант Хуавеи


Илустрација- логото на Хуавеи пред продавница во Кина

Американскиот оддел за правда ја обвини кинеската компанија Хуавеи за помагање на Иран во следење на луѓето кои излегуваале на антивладините протести пред десетина година.

Ова обвинение објавено вчера е последното на САД кон кинескиот телекомуникациски гигант. Во него Хуавеи исто така е обвинет за кражба на трговски тајни од шест американски технолошки компании и завера за рекетирање.

Овие обвинувања ќе бидат додадени на предметот кој претходно е отворен во сојузната држава Њујорк каде компанијата се соочува со обвинение дека ги лажела банките за договори со кои се прекршени економските санкции воведени за Иран.

XS
SM
MD
LG