Достапни линкови

Поради коронавирусот недостиг на антивирусни маски на светско ниво


Илустрација- жена со маска во Кина

На светско ниво поради новиот коронавирус има недостиг на заштитни маски и опрема, рече денеска шефот на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Габриезус.

"Светот се соочува со хроничен недостиг на опрема за лична заштита“, рече Аданом Габриезус.

Според последните информации бројот на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 636 лица, а бројот на заболени на светско ниво е 31 000.

XS
SM
MD
LG