Достапни линкови

Брнс: Предметите од СЈО да продолжат во ОЈО и да се донесе законот за ЈО


Архивска фотографија - Американската амбасадорка Брнс, на Самитот на „Економист“ во Скопје

Американската амбасадорка во Македонија, Кејт Брнс, вечерва изјави дека САД инсистираат предметите од СЈО да продолжат да се работат во ОЈО и да се донесе законот за Јавно обвинителство.

Таа во интервју за ТВ Сител ги повика партиските лидери да најдат компромис за законот за јавното обвинитество и да овозможат да биде усвоен пред распуштањето на Собранието.

Според Брнс, усвојувањето на новиот закон за ЈО ќе ги унапреди владеењето на правото, транспарентноста и одговорноста, а многу е важно случаите на СЈО да продолжат да се процесуираат на кредибилен начин во Јавното обвинитество.

Според амбасадорката, со тоа ќе биде испратен и позитивен сигнал до членките на ЕУ во контекст на одлуката за почеток на преговорите за членство со Северна Македонија, но и дека има и работи што треба да ги направи и Северна Македонија и да испрати позитивен сигнал до ЕУ, а тоа се продолжување на реформите, спроведување фер избори, одржување добри односи со соседите, борба со корупцијата и создавање економски амбиент за привлекување инвестиции, а особено усвојување на Законот за јавно обвинителство.

XS
SM
MD
LG