Достапни линкови

Во Германија уапсена медицинска сестра за труење бебиња со морфиум


Илустрација - Градот Улм, Германија, во чија универзитетска болница се случило труењето на бебињата

Германска медицинска сестра е уапсена под сомнение дека се обидела да труе пет предвремено родени бебиња со морфиум, објави денеска попладне јавниот обвинител во германскиот град Улм, пренесе германската новинска агенција ДПА.

Медицинската сестра е задржана во полиција завчера, откако шприц во кој имало мешавина од морфиум и мајчино млеко било пронајдено во нејзиниот шкафче во Универзитетската болница во Улм. Таа е осомничена дека се обидела да ги труе бебињата за време на ноќната смена пред Божиќ. Сите новороденчиња одеднаш развиле проблеми со дишењето, но биле спасени, а крвните тестови подоцна покажале присуство на морфиум кај нив.

Главниот јавен обвинител, Кристоф Лер, денеска рече дека жената е обвинета по пет точки за обид за убиство и тешки телесни повреди, а медицинската сестра ги негирала обвиненијата.

Полицијата во Улм спроведе истрага за случајот, како и за мотивот на осомничената, а болницата испратила соопштение во кое наведува дека им се извинува на родителите, децата и на нивните семејства, и дека нивниот персонал прави се што е можно за да помогне во истрагата.

„Сакам да ги уверам сите дека работиме напорно за да ја вратиме изгубената доверба во јавноста и градот“, им рече на новинарите Удо Кајзерс, управниот медицински директор на болницата.

XS
SM
MD
LG