Достапни линкови

Фејсбук со чекор напред во борбата против лажните вести


Социјалната мрежа Фејсбук најави дека ќе почне со забрана на таканаречените „deepfake “ видеа кои се создаде со помош на софистицирани софтверски алатки, што во основа е лажно видео кое личи на реално, јавува новинската агенција Асошијетед прес.

Ова е чекор напред во борбата против манипулацијата на интернет, се вели во соопштението кое беше објавено на Фејсбук. Според него социјалната мрежа ќе ги награди правилата според кои ќе може да биде отстрането видео кое е едитирано на начин што не е видлив за просечниот човек. Тоа значи дека видеата кои се наречени „deepfake“ користат односно заменуваат веќе постоечка содржина и со неа креираат слики за кои е речиси невозможно да се каже дали се вистински или не.

„Додека овие видеа сè уште се ретки на интернет, тие претставуваат значаен предизвик за нашата индустрија и општеството како што расте и нивната употреба“, изјави потпретседателката на Фејсбук Моника Бикет во нејзиниот блог пост.

Новите правила нема да вклучуваат пародија или сатира или уредувани видеа со променет редослед на зборови.

XS
SM
MD
LG