Достапни линкови

Владика Петар се надева на напредок во прашањето за автокефалноста на МПЦ


Владиката Петар денеска изрази надеж дека годинава може да се очекува одредено придвижување по прашањето за автокефалност на МПЦ. Тој додаде дека тоа ќе зависи од општата состојба во православните цркви, поради разделеноста што постои.

„Се надевам дека може да дојде и тој дени ние како Православна црква, која по постоење сме помеѓу најстарите, но по признавање сме помеѓу последните, да бидеме рамноправни во признавањето. Но, никогаш не е доцна и ние да бидеме во Екумената на православните цркви, во заедница со сите православни помесни цркви, односно, да ја добиеме автокефалноста,“ изјави владиката Петар одговарајќи на прашањето дали оваа година може да биде пресвртна во признавањето на МПЦ.

Тој нагласи дека, по прашањето со случувањата во Црна Гора, секој треба да си ги решава своите проблеми.

XS
SM
MD
LG