Достапни линкови

Расте бројот на жртви од стампедото на погребот на Солејмани во Иран


Телата на дел од загинатите во човечкото стампедо кое настана на погребната поворка во Иран

Порасна бројот на загинати во човечкото стампедо на 50 и над 200 повредени кое настана за време на погребната поворка на иранскиот генерал Касем Солејмани.

Иранската државна телевизија јавува дека стампедото се случило во родениот град на генералот Керман. Тој загинал нба 3 јануари при американски возудшен напад врз Багдад.

Поради стампедото властите го одложија погребот на Солејмани без да прецизираат кога точно ќе се одржи како и кои се причините поради кое настана стампедото. Солејмани беше убиен минатата недела во американски воздушен напад во близина на меѓународниот аеродром во Багдад, Ирак.Погребната церемонија почна пред три дена во Техеран каде што исто така се собраа илјадници луѓе, а продолжи денеска во градот во кој живееше Солејмани

XS
SM
MD
LG