Достапни линкови

Британија повика на дипломатско решение за Иран


Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб денеска ги повика сите кои се инволвирани да најдат дипломатско решение за тензиите кои настанаа по убиството на иранскиот воен командант Касем Солејмани. Тој посочи и дека разговарал со шефот на иранската дипломатија Мохамед Џавад Зариф.

„Клучната порака која ја имаме за сите наши европски и американски партнери, но особено до сите Иранци, Ирачани и сите погодени во регионот е важноста од намалување на тензиите, од десекалација, како и важноста од наоѓање на решенија по дипломатски пат“, изјави тој.

Запрашан за одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за напад на иранските културни места, Раб истакна дека таквите места се заштитени со меѓународните закони и Британија тоа го почитува.

XS
SM
MD
LG