Достапни линкови

Ирачкиот премиер разговарал со Меркел за повлекувањето на странските сили


Ирачкиот премиер Адел Абдул Махди

Ирачкиот премиер Адел Абдул Махди денеска разговарал со германската канцеларка Ангела Меркел за повикот за повлекување на странските сили од неговата земја. Кабинетот на Махди соопшти дека Меркел изразила поддршка за безбедноста и стабилноста на Ирак и важноста од континуирана соработка меѓу земјата и ЕУ во борбата против тероризмот.

Ирачкиот парламент донесе резолуција во која се повикуваат странските сили да ја напуштат земјата по американскиот воздушен напад минатата недела во близина на Багдад, во кој загинаа иранскиот воен командант, Касем Солејмани.

XS
SM
MD
LG