Достапни линкови

Столтенберг- НАТО стои зад САД по убиството на Солејмани


Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави денеска дека сите земји членки на Алијансата стојат зад САД откако во американски воздушен напад со беспилатно летало беше убиен иранскиот воен командант Касем Солејмани. Говорејќи по средбата на НАТО за Иран и Ирак на кој САД ги информираше своите сојузници за нападот, Столтенберг повика на деескалација на тензиите.

„Ние сме обединети во осудата за поддршката на Иран на разни терористички групи“, рече Столтенберг.

Според него, нов конфликт нема да биде во интерес на никој и затоа Иран мора да се воздржи од натамошно насилство и провокации.

XS
SM
MD
LG