Достапни линкови

Русија повика на средба на Советот за безбедност на ОН за Либија


Средба на Советот за безбедност на ОН. Архивска фотографија.

Русија повика на средба на Советот за безбедност на ОН за Либија додека Турција започна да распоредува војници во земјата за поддршка на властите во Триполи. На средбата треба да стане збор за меѓународната конференција која треба да се одржи во Либија.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави вчера дека распоредувањето на војската е со цел да се осигура стабилноста на либиската Влада откако Парламентот го одобри таквиот негов чекор. Турција, која е членка на НАТО ја поддржува Владата во Триполи која е признаена и од ОН.

XS
SM
MD
LG