Достапни линкови

САД со обвинувања до Русија и Кина


Протестите пред американската амбасада во Ирак

САД ја обвинија Русија и Кина дека го блокирале соопштението на Советот за национална безбедност на ОН по нападите на американската амбасада во Багдад. Таквите соопштенија треба да бидат одобрени со консензус од 15-те земји членки на советот. Американската мисија во ОН соопшти дека 27 земји се спротиставиле на нападот на амбасадата во Ирак за разлика од молкот на Советот за национална безбедност, бидејќи две негови постојани земји членки, Русија и Кина не го дозволиле тоа.

Илјадници демностранти на 31 декември ја опколија американската амбасада во Багдад, во знак на протест поради неодамнешните воздушни напади на САД во кои беа убиени најмалку 25 припадници на милитантната група „Катаиб Хизболах“ во Иран и Сирија.

XS
SM
MD
LG