Достапни линкови

Ерменија- уапсен маж за лажна објава на Фејсбук


Ерменија- маж приведен поради лажна објава на Фејсбук

Ерменските власти соопштија дека уапсиле маж кој на социјалната мрежа Фејсбук напишал пост во кој се наведува дека премиерот на Ерменија Никол Пашиниан му честитал на американскиот претседател Доналд Трамп за американскиот напад во кој загина иранскиот воен генерал Касам Солејмани. Ерменскиот национален безбедносен сервис вчера објави видео од мажот кој бил уапсен наведувајќи и дека ги идентификувале луѓето кои помогнале да се прошири лажната информација со која се повредувале ерменските национални и безбедносни интереси. Веста како што се јавува била пренесена и во медиуми во Азербејџан и Иран.

XS
SM
MD
LG