Достапни линкови

Приведен државјанин на Германија, се обидел да шверцува мигранти


Илустрација

Во полициската станица на граничен премин „Богородица“ синоќа бил приведен К.E.(33) од Германија поради тоа што во патничко возило „фолксваген“ со германска национални ознаки превезувал три лица од Гана, кои при пасошка контрола приложиле туѓи патни исправи, односно патни исправи сопственост на лица од Шведска, Германија и Холандија.

Ова денеска го соопштија од Министерството за внатрешни работи од каде што додаваат дека било констатирано оти пасошите кои тројцата ги прикажале биле пријавени за украдени во текот на 2019 година, а во разговор со полициски службеници лицето изјавило дека ги набавило во Германија.

Возачот, наведуваат од полицијата, бил предаден на полициски службеници, а трите лица од Гана ќе бидат пренесени во Прифатниот центар за странци во Скопје. Во врска со настанот, од слобода била лишена и Р.А.(30) од Италија, која била сопатничка во возилото, стои во соопштението.

XS
SM
MD
LG