Достапни линкови

Новиот амбасадор на САД во Русија се сретна со неговиот руски колега


Архива - новиор амбасадор на САД во Русија.

Новоназначениот американски амбасадор во Русија Џон Саливан се сретна со неговиот руски колега Анатолиј Антонов во Вашингтон.

„Двете страни разменија мислења за тековниот статус и потенцијалниот развој на односите меѓу Русија и САД “, соопшти руската амбасада во изјава по состанокот.

Сенатот го потврди назначувањето на Саливан, кој служеше во две претходни администрации и е близок сојузник на државниот секретар Мајк Помпео. Тој даде заклетва на 23 декември.

Саливан, како земеник државен секретар во администрацијата на претседателот Доналд Трмап, беше вклучен во развојот на американската политика за Русија, во јули водеше разговори за борбата против тероризмот со Русија и беше вклучен во рестартирањето на преговорите за широк спектар на бебедносни прашања.

Тој исто така кратко служеше како вршител на должноста државен секретар по оставката на Рекс Тилерсон пролетта 2018 година.

XS
SM
MD
LG