Достапни линкови

За Русија нападите на САД во Ирак и Сирија се неприфатливи


Архивска фотографија- американски војници во Сирија

Руското министерство за надворешни работи денеска соопшти дека американските воздушни напади во Ирак и Сирија се неприфатливи и контрапродуктивни. Како што јавува Ројтерс, официјална Москва ги повикува сите страни да избегнат зголемување на тензиите во регионот. Претходно САД соопштија дека во Ирак и во Сирија извеле воздушни напади врз позиции на единиците обвинети за напад во кој бил убиен американски воен снабдувач. Пантагон соопшти дека американските сили извеле прецизни одбранбени удари врз пет локации на Хезболах, ирачка група поддржана од Иран. Во петокот во ракетен напад во близина на градот Киркук загина еден Американец.

XS
SM
MD
LG