Достапни линкови

„Нема воздух, нема мир“ е пораката од средношколскиот протест


Средношколски протест против загадувањето

Стотици средношколци со транспаренти во рака на кои пишува „Сакаме да дишеме “ протестираа пред Собранието по што маршот го продолжија пред министерството за животна средина каде се соединија со соученици од многу училишта. Потоа со извици „ Дајте воздух“ и „Други се богатат, ние се труеме“ повторно маршираат низ центарот на градот кон Владата. Големата група ја предводат млади со тапани и огромен транспарент „Средношколците сакаат да дишат”.

Претходно во неколку училишта тие бојкотираа настава и со заштитни маски излегоа во училишните дворови. Меѓу оние кои денеска ја бојкотираа наставата беа и учениците од средното училиште „Никола Карев“ кои објавија видео во кое се гледа дека директорката им се закани дека ќе сносат последици за своите постапки.

На ова реагираше и Хелсиншкиот комитет за човекови права. Оттаму остро ги осудуваат обидите да се попречи уставно загарантираното право на мирен протест на средношколците.

По објавата на снимката скопскиот градоначалник Петре Шилегов донесе решение за разрешување на директорката на гимназијата „Никола Карев“ Горица Илиовска.

Хелсиншки најави дека ќе поднесе до Министерството за образование и Државниот просветен инспекторат поради како што велат „недозволивото однесување на директори на училишта“, кои се обидоа со заплашување и закани да ги спречат учениците да излезат на денешниот Марш организиран од движењето Fridays for Future-Скопје и коалицијата „Зелен фронт“.

XS
SM
MD
LG