Достапни линкови

Албанија доби Специјално јавно обвинителство


Архивска фотографија- претседателот на Албанија Илир Мета

Со давањето заклетва пред шефот на државата,Илир Мета,денеска и официјално почна со работа Специјалното обвинителство за корупција и организиран криминал(СПАК). Него го сочинуваат девет обвинители а прв човек на институцијата е Арбен Краја,со мандат од три години. На свеченоста присуствуваше и спикерот на албанскиот парламент Грамоз Ручи, евроамбасадорот Луиџи Сореца, како и странски дипломати. Краја во својата прва изјава упати апел до граѓаните да имаат целосна доверба во сите членови на СПАК дека најсовесно ќе ја извршуваат зададената задача и додаде дека треба да се плашат „оние кои го прекршуваат законот“. Тој не кажа со кое досије институцијата ќе ја почне работата, каде се верува дека има 160 досиеја.

XS
SM
MD
LG