Достапни линкови

ЕУ ги продолжи санкциите врз Русија


ЕУ, Брисел, акција на активисти за заштита на човековата околина

Шефовите на држави или влади на Европската унија за шест месеци ги продолжија економските санкции врз Русија воведени во 2014 година, по руската анексија на Крим. Одлуката е донесена на самитот на ЕУ во Брисел, неколку денови по состанокот во Париз за повторно воспоставување мир во Украина на кој беа претседателите наУкраина и на Русија и лидерите на Франција и Германија. Санкциите се однесуваат на секторот нафта, одбрана и банки.

XS
SM
MD
LG