Достапни линкови

Во Мадрид започнува Самитот за климата


Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш

Во Мадрид денеска започнува двонеделниот климатски самит на кој учествуваат претставници на речиси 200 земји. Тие ќе разговараат за правилата со кои треба да се постигне договореното за ограничување на глобалното затоплување.

Пред Самитот, вчера генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш рече дека со децении наназад човекот е во војна со планетата, а таа сега возвраќа со сè почести природни непогоди кои земаат човечки жртви, со суша и покачување на нивото на морето.

Климатската конференцијата требаше да се одржи во Чиле, но по протестите таму, беше одлучено самитот да се одржи во Шпанија.

Се очекува на самитот да присуствуваат околу 50 светски лидери, кои треба да ги финализираат правилата за тоа како да го спроведат парискиот договор за климата.

Од САД ќе присуствува дипломатски тим, но нема да има високи членови на администрацијата на претседателот Доналд Трамп. САД се вториот по големина придонесувач на стакленички гасови во светот. На Самиот сепак ќе присуствува Нанси Пелоси, претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот,

Трамп во 2017 година најави дека САД ќе се повлечат од договорот во Париз.

XS
SM
MD
LG