Достапни линкови

Судењето за „Рекет“, од 3-ти декември, тест за правната држава


Архивска фотографија- Катица Јанева на распит за „Рекет“ во Јавно обвинителство
Архивска фотографија- Катица Јанева на распит за „Рекет“ во Јавно обвинителство

Случајот „Рекет“ влегува во суд на трети декември. Од опозицијата пак велат дека будно ги следат случувањата и ќе го проценат „вистинскиот момент кога ќе одиме со некој следен чекор“.

Судењето за случајот „Рекет“ почнува на трети декември, а е распределен кај судечки совет со кој претседава судија Васка Николовска - Масевска, соопшти Кривичниот суд. Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, велат дека не се задоволни од досегашниот тек на настаните и ја оставаат отворена можноста да ги објават документите од истрагата кои тврдат дека ги поседуваат.

Партискиот лидер Христијан Мицкоски пред точно два месеца рече дека свиркач во ВМРО-ДПМНЕ им ги донел исказите кои биле дадени кај обвинителката, наредба за вештачење и резултати од вештачењето. Тогаш рече дека првиот момент кога ќе видат дека некој сакал да му наштети на јавниот интерес ќе ги објавеле документите. И сега од партијата велат дека не се задоволни од истрагата.

„Будно ги следиме случувањата околу случаите за Рекет и ќе чекаме да го процениме вистинскиот момент кога ќе одиме со некој следен чекор, за што јавноста ќе биде благовремено известена. Она што во моментов се случува и она што до сега се случуваше е само давање простор за да се затскрие и заштити главата на криминалниот октопод, а тоа е Зоран Заев“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Поранешниот претседател на Врховниот суд Дане Илиев вели дека впечатокот досега, од други судски случаи, е дека предметите се работат споро.

„Се тоа зависи од судиите кои ги водат претресите и другите членови на советите кои одлучуваат по правните прашања. Мое лично мислење е дека предметите може побрзо да се завршуваат, да се концетрираат и да се проучуваат доказите и на тој начин ќе се спречи злоупотребата на правата како одсуство од судење, недоаѓање на бранители, промена на бранители итн“, вели Илиев.

Ова пак значи и дека судскиот процес временски речиси ќе се поклопи со предизборниот процес. Очекувањата на политичките аналитичари се дека ВМРО-ДПМНЕ ќе инсистира на аферата Рекет со тврдења за инволвираност и на луѓе од власта, за неажурност на обвинителството, а ќе го напаѓа и премиерот за неуспехот во евроинтеграциите и економијата.

„Партиите кога се во опозиција секогаш зборуваат за правна држава, правда и борба против корупцијата и таквиот наратив ќе го има и ВМРО-ДПМНЕ“, вели Сефер Тахири од Универзитетот на Југоисточна Европа.

Мицкоски покрај незадоволство од актуелниот случај постојано најавува и дека постоеле и други такви афери во кои биле инволвирани високи владини личности користејќи го за нив истото име Рекет.

  • 16x9 Image

    Фросина Димеска

    Родена е 1980 година во Скопје. Со новинарство се занимава од 2004 година кога почнува да работи како постојан дописник на Радио Слободна Европа од Скопје.
    Во периодот од 2008 година до почетокот на 2014 година работи прво како новинар во телевизијата Алсат М а потоа во дневниот весник Нова Македонија.

XS
SM
MD
LG