Достапни линкови

Државата на Верушевски треба да му плати 42 илјади евра отштета


Зоран Верушевски во судница како сведок во случајот Таргет - Тврдина

Државата треба да му плати 42 илјади евра отштета на поранешниот разузнавач Зоран Верушевски, која сега е советник на премиерот Зоран Заев.

Тој бараше 71 илјада евра за 344 дена поминати во притвор за случајот „Пуч“. Државата ќе му плати на Верушевски за претрпена душевна болка и штета на угледот. Тој беше притворен во 2015 под обвинение дека шпионирал, за велепредавство и за поседување пиштол.

Верушевски поднесувајќи ја тужбата рече дека мотивот е да се заокружи личната семејна голгота која му ја наметнала државата.

XS
SM
MD
LG