Достапни линкови

Атина ја поддржува европската перспектива на Скопје


Знамиња на Северна Македонија и Грција

Случувањата во Северна Македонија на некој начин треба да нѐ држат во одредена будност, изјави министерот за енергија и животна средина на Грција, Костис Хаѕидакис во интервју за грчката телевизија Скај во однос на ситуацијата во земјава.

Во однос на тоа дали евентуалниот развој на настаните во Северна Македонија би го ставил во опасност Договорот од Преспа, Хаѕидакис објасни дека станува збор за меѓународен договор што е на сила, а тоа ги обврзува и Скопје и Атина.

Министерот вели дека Атина ја поддржува европската перспектива на Скопје.

XS
SM
MD
LG