Достапни линкови

Предвремени избори пред Велигден идната година


Зоран Заев и Христијан Мицкоски

По завршувањето на лидерската средба во вилата Водно, премиерот Зоран Заев изјави дека политичките лидери се договориле за одржување на предвремени избори на 12 април додека формирањето на техничка влада ,според Пржинскиот договор, ќе биде на 3 јануари.

Лидерите на 6 те политички партии се договориле дека прво треба да се исполни стратегиската цел на земјата, а тоа е завршување на формалното пристапување во НАТО:

„Нашиот предлог беше 22 или 23 декември, за брзо време кога не се случува ништо драматично. Имаше реакции од присутните, особено од опозицијата. Потоа ги разгледувавме другите опции и утврдивме дека пред велигденксите празници, 12 април е датумот кој најмногу одговара. Постигнавме консензус. Нека ни е со срека на сите“, рече премиерот Заев.

„Да се ратификува протоколот за членство во НАТО од страна на сите земји членки во НАТО, по што и нашето Собрание ќе го ратификува протоколот и законот за членство во НАТО, па изборите би се одржале на 12 април 2020 година, “ изјави Али Ахмети, лидерот на ДУИ по завршувањето на лидерската.

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкиоски по лидерската средба изјави дека предвремените избори се неминовност по дебаклот што го доживеа владата на Зоран Заев.

„На 12 април следуваат предвремени избори, по што победува нашата коалиција, и потоа засукување на ракави и работа и само работа за да се стави оваа земја на брза лента за Европската Унија, “ вели Мицкоски.

Претседателот Пендравски ја свика средбата на лидерите на политичките партии по недобивањето датум за преговори за членство во Европската Унија на самитот на Унијата неделава во Брисел.

XS
SM
MD
LG