Достапни линкови

Британскиот парламент дебатира за Брегзит


Британскиот премиер Борис Џонсон

Британските пратеници во парламентот дебатираат дали да го прифатат предлогот на премиерот Борис Џонсон за Брегзит, на нивната прва сесија што се одржува за време на викенд по 37 години. Во обраќањето пред Долниот дом Џонсон денеска рече дека пратениците треба „да се соберат како демократи за да се стави крај на ослабувачката расправа“.

Нема гаранција дека договорот на Џонсон ќе добие одобрение од пратениците по претходните чекори од тогашниот премиер Тереза Меј која не успеа да ја надимине поделеноста во Долниот дом.

Велика Британија гласаше во јули 2016 година со мнозинство од 52 проценти за напуштање на Европската унија.

XS
SM
MD
LG