Достапни линкови

Мицотакис со поддршка за проширувањето на ЕУ


Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис пред пристигнувањето на самитот во ЕУ изјави дека го подржува евроинтегративниот пат на земјите од Западен Балкан.

„Целосно го поддржуваме патот за членство во ЕУ на нашиот северен сосед, тие целосно ги почитуваат меѓународните договори што ги потпишаа, тие го почитуваат владеењето на правото и се разбира ги почитуваат правата на малцинствата“ рече Мицотоакис.

Тој посочи дека треба на европско ниво да се посочи проблемот со кој Турција ги уценува Грција и Европската Унија, кое како што вели, не треба да се дозволи.

XS
SM
MD
LG