Достапни линкови

Курдите се договорија со Дамаск за спротивставување на турската офанзива


Курдската администрација во северниот дел на Сирија соопшти дека постигнала договор со владата на Дамаск за распределување на сириски трупи во близина на границата со Турција за да се спротивстави на офанзивата на Анкара. „ За да се спречи оваа агресија, постигнат е договор со сириската влада... за сириската армија да може да се распореди по должина на сириско-турската граница за да им помогне на сириските демократски сили,“ соопшти курдската администрација на својата Фејсбук странија, јавува новинската агенција Франс Прес.

XS
SM
MD
LG