Достапни линкови

Порасна бројот на загинати во Јапонија под налетот на тајфунот


Илустрација, испразнети маркети во пресрет на тајфунот

Најмалку 25 луѓе загинале, а најмалку 15-тина се водат како исчезнати, при налетот на тајфунот именуван како Хагибис во Јапонија. Јапонските власти соопштија дека илјадници војниции чамци беа распределени во цела Јапонија со цел спасување на заробените луѓе во поплавените домови. Државната телевизија во Јапонија соопшти дека вкупно 14 реки се поплавени, на некои се излеваат на повеќе од едно место.

XS
SM
MD
LG