Достапни линкови

Парламентарни избори во Полска


Граѓаните на Полска денеска на парламентарни избори гласаат за нова влада. Според анкетите пред изборите се очекува победник да биде владејачката партија на Јарослав Качински.Партијата Законот и правдата ги поларизираше изборите и ги сведе на избор меѓу традиционални католички вредности или либерален поредок што фаворизира неколку и го како што велат, ги поткопува семејните вредности.

Гласачите треба да изберат 460 пратеници за Долниот дом на Парламентот и 100 членови на Сенатот

XS
SM
MD
LG