Достапни линкови

Кинескиот претседател пристигна во историска посета на Непал


Илустрација, Кинескиот претседател на одбележувањето на 70 годишнина од постоење на Народната Партија на Кина

Кинескиот претседател Кси Џинпинг пристина во Непал со што стана првиот висок претставник на Кина што по две децении ја посети земјата на Хималаите. На аеродромот беше пречекан од претседателот на Непал, Бидија Деви Бандари и премиерот Шарма Оли.Според владините најави, главна тема на разговор ќе биде договорот за екстрадиција и проектот за изградба на железничка врска меѓу Катманду и Киринг во Тибет.

XS
SM
MD
LG