Достапни линкови

Пакистан посредник во саудиско-ирански разговори


Пакистанскиот премиер Имран Кан

Пакистанскиот премиер Имран Кан ќе допатува в понеделникво шиитескиот дел на Иран а потоа турнејата ќе ја продолжи во Саудиска Арабија каде што ќе се обиде да посредува во повеќедеценискиот спор меѓу регионалните ривали, соопшти пакистанското министерство за надворешни работи. Американскиот претседател Доналд Трамп побара од Кан да одигра улога во намалувањето на тензиите меѓу двете муслимански земји, кои настанаа по нападот на саудиската нафтена компанија. Вашингтон, Западот а и Ријад го обвинуваат Техеран за нападот, но тој тоа го негира. Пакистанските власти соопштија дека иницијативата на Кан е со цел да се обезбеди мир во регионот затоа што, војна е нешто што не смеат да ги го дозволат.

XS
SM
MD
LG