Достапни линкови

Брнс: Северна Македонија е пример како треба да функционираат државите


Американската амбасадорка во Северна Македонија, Кетј Брнс, на Самитот на „Економист“ во Скопје

Американската амбасадорка Кејт Брнс, на денешниот Самит за Западен балкан на „Економист“ во Скопје изјави дека кога станува збор за иднината на Западен Балкан времето е навистина погодено, а Северна Македонија е пример за тоа како треба да функционираат државите, и дека патот не бил лесен и не е целосно завршен, но јасно ја покажува улогата на Северна Македонија во регионот.

Ова, според Брнс, ќе биде и пораката што до земјава ќе ја упати и државниот секретар Мајк Помпео за време на посетата на Северна Македонија најавена за в петок, а ќе биде истакнато, како што рече Брнс, и членството на Северна Македонија во НАТО како 30-та членка откако ќе заврши процесот на ратификација на протоколот.

Таа нагласи дека САД се навистина фокусирани на мирот и стабилноста на Балканот, што, како што нагласи, беше овозможено и со „храбрите чекори“ на Грција и на Северна Македонија со постигнувањето на Преспанскиот договор, кој на останатите во регионот им покажа како може да се решаваат одредени спорови.

Бернс нагласи дека Договорот веќе дава резултати во соработката меѓу земјава и Грција во одбраната и економијата и отвора за перспективи за соработка и во енергетиката.

„Стабилноста на овој Договор, членството во НАТО и евентуалното членство во ЕУ им покажа на инвеститорите каде е добро да инвестираат. Од перспектива на САД Преспанскиот договор беше одличен момент не само за државите потписнички, туку и за целиот регион, но Северна Македонија ја чека уште многу пат, решавање на случаите на корупција, воспоставување на владеење на правото и на сите вредности на демократијата и стабилни институции без разлика на политичките ветрови. САД остануваат ангажирани во регионот. Ние го познаваме и ја признаваме важноста на овој регион и сметаме дека Договорот е навистина огромен чекор, но не смее да останете опуштени, туку треба да продолжите на патот на реформите, а САД остануваат ваш верен партнер“, порача американската амбасадорка Бернс.

XS
SM
MD
LG